Intuitív történelemszemlélet
Ezt az intuitív, misztikus történelemszemléletet képviselték hajdanán India látnokai, bölcsei. Ezek a sokszor elvonultságban élõ szent emberek nem a politikai tendenciákkal álltak kapcsolatban, hanem a mindenség nagy titkaival. Meditációjukban a világ elõmenetelének sorsfordító kérdéseivel foglalkoztak, az emberek üdvén fáradoztak, s ha a helyzet szorongató volt, saját eszközeikkel beavatkoztak a dolgok menetébe. Ismeretes olyan példa, amikor a remeték és jógík ezeréves áldozatra gyûltek össze, hogy a világ javát a rítus gyakorlásával segítsék. Az ezer esztendõ nem feltétlenül költõi túlzás, és nem is a matuzsálemi korral magyarázható, hanem azzal a hihetetlen kontinuitással, amit generációk egymásutánja vitt tovább, a szent küldetés beteljesítése végett. Ez is történelemformáló cselekmény, hiszen egy ilyen nagyszabású szakrális és liturgikus esemény az állandóság képzetét s ezzel a biztonság érzetét kelti a kívülálló közemberekben. Az ilyen nagyszabású áldozat, esemény, zarándoklat vagy a jógík állandóan ismétlõdõ gyakorlatai önmagukban is intézménnyé válnak, a világ rendjét, az élet biztonságos kereteit jelzõ intézménnyé. Máskor a papok akár misztikus erejüket latba vetve tették le a gonosz királyt, hogy ezzel a nép s a világ üdvét szolgálják.
A látnokok tehát a magasabb realitással álltak kapcsolatban, s innen kiindulva szemlélték a világot.
Mikor történelemrõl beszélünk, általában csak a múltra gondolunk, pedig létezik prediktív, jövendõmondó történelem is. A próféciák, jövendölések a jövõ történetét írják meg, s ehhez nem elegendõ pusztán a homályos fogalmazás. A magasabb realitással kapcsolatban álló látnokok nemcsak a régmúlt történelmét olvassák, hanem az ákása-krónikát is. Az ákása szanszkrt kifejezés, jelentése ég, mennybolt, éter, fluidum, ûr, térség, fény, világosság, mélyedés, és matematikai pont, vagy zérus. Az ákása, vagyis e finom rezgés magába foglal mindent, ami a világban történik, mintegy lenyomatot képezve a múltról, és bizony, a jövendõrõl is. Ez a titokzatos ismerethalmaz tekinthetõ a misztikusok globális tudásának, információforrásának. Az ákása-krónika híradásának tekinthetõ például a Dél-Indiában mûködõ pálmalevél könyvtár, amely tartalmazza az emberiség és az egyes emberek megírt sorsát, vagy a titokzatos Bhavisja-purána, aminek címét úgy fordíthatnánk: az eljövendõ múlt...
A misztika egyik alaptörvénye az 'amint fent, úgy lent' tétele, ami a mindenség nagy egybetartozására, összefüggésére rámutató tanítás. Ezt a helyhatározói - és erkölcsi vonatkozásokra is vetíthetõ - tételt a történelem vonatkozásában át kell fogalmaznunk. Ha a történelem az élet, az idõ és a sors megragadására tett kísérlet, s a jelen mindig a múltból a jövõbe ívelõ folytonosság, akkor a tétel teljes kibontásában így hangzik: 'Amint fent, úgy lent, amint a múlt, úgy a jövendõ'.
(forrás: tvn. Szerzõje ismeretlen)